Da, roaga.te azi, maine, in fiecare zi, de cate ori poti sau poate si mai mult, spune o rugaciune, sau macar cateva cuvinte catre Divinitate, si cere indrumare, cainta, bunatate, sau ce simti tu ca ai nevoie, dar nu uita de tine, de mintea si corpul sa ceri sa fie in sanatate mentala si fizica.
Roaga.te asa cum tu stii, acolo unde simti, fara convingeri ca Dumnezeu te ajuta doar in acel spatiu sacru numit Biserica / Manastire sau ce o mai fi. Crede ca Dumnezeu este cu tine, ca ingerii tai vegheaza asteptand sa ii invoci tare sau in taina, sa le ceri sa fie sprijinul tau, pentru tine si cu tine.
Foloseste cuvintele tale, simple sau cum crezi tu in acel moment, si fii convins ca Dumnezeu te aude.
Recunosc ca de multe ori nu ma rog, decat atunci cand boala, problemele, neputinta ma incearca, atunci imi aduc aminte ca am pe cineva mereu linga mine, care nu ma bate pe umar sa ma intrebe de ce nu sun, de ce nu il caut, asteptandu-ma sa vin eu catre El cand am nevoie.
Stiu si simt clar ca fiecare are un drum al lui aici, mai lung sau mai scurt, in functie de ce a ales sufletul fiecaruia sa experimenteze acum, in acesta viata. Mai cred ca moartea poate fi eliberatoare atunci cand omul sufera iar sufletul este ingradit. Sufletul alege cand sa plece de fapt, nu noi, chiar daca verbal sau in scris de cele mai multe ori nu spuneam asta sau mai exact nu dorim sa simtim asta.
Raman seara insa cu capul pe perna, in negrul noptii si ma las in mainile lui Dumnezeu, multumindu-i pentru ce am avut azi si rugandu-l ca maine sa fie mai bine, sa fie o zi linistita cu bucurie, cu reusite, si cu sanatate fizica si mentala pentru mine, cei de linga mine, si toti pe care ii stiu, pe prietenii mei, pe dusmanii mei si pe toti oamenii.
Iar cand un suflet este incercat cea mai buna rugaciune daca nu poate fi a lui, este a tuturor celor care simt ca pot face asta! Pentru ca poate atunci, in acele momente nu ai putere sa mai ceri ceva fiind incercat , obosit, suparat sau chiar mahnit, asa ca noi restul putem sa fim „acolo” prin orice cuvant , rugaciune, gand trimis catre Univers in beneficiul sufletului.
Asadar sa fie pentru tine draga mea, sa fie cu sanatate, cu putere si tot ce simti tu ca ai nevoie sa prinda contur.Iar noi toti sa trimitem un gand bun, o rugaciune, un cuvant, o vorba catre Univers pentru sanatatea ta, a voastra !!!!