Ma uit la poza aceasta, 07.03.2020 si imi dau seama cum te poate face o rochie (care era un material imens cu o funda) sa te simti regina lumii, mai ales daca starea ta de spirit este una buna, relaxata, in care iti dai voie sa fii tu, sa te lasi libera si sa vezi ce se intimpla.
Ne dorim sa fim sanatosi, sa avem un corp de invidiat, sau macar atletic, sa ne admiram zilnic in oglinda, ne uitam dupa femeile sau barbatii frumosi de pe strada sau din filme intrebandu-ne cum de arata asa, admiram pe cei ce alearga sau fac sport, si asa mai departe. Nu facem prea mult pentru noi dar ne.ar placea sa fim sau sa aratam „asa” ca el sau ca ea. „Asa.ul” acesta are nevoie de noi, de privirea noastra zilnica catre noi si mai ales catre interiorul nostru. Nimeni si nimic nu „primeste ” ceva si mai apoi gata, totul e rezolvat fara sa mai faci vreun efort.
Ne ascundem in spatele rolului de „plingacios” sau de „victima” fiind cel mai usor, mai ales ca ne si place sa gasim scuze pentru felul in care aratam sau ne simtim…
Si atunci, satul parca de atata ignoranta, indiferenta si neatentie, intervine Universul in viata noastra, hotarat sa spuna STOP.
Asa cred ca s-a intimplat si la mine cand imbolnavindu-ma de Covid, am constatat la final ca am primit ” cadou” o burta, ca nu era clar burtica, de parca eram gavida in luna a 4-a. Da bine, sanii au fost un bonus ca sa nu fac depresie instant, mai ales ca acesta este visul oricarei femei: bluze fara sutien, avand efectul unei operatii estetice, dar burta….deja era too much.
Am stat, am analizat, am asteptat, pina cand m.am hotarat ca eu trebuie sa fac ceva sau pot alege sa raman asa. Trebuia clar sa preiau fraiele, ca doar nu era sa mai las Universul sa se joace cu viata mea, si sa schimb ceva mai ales pentru corpul meu. Mi.am amintit, trezita cumva la realitate, ca la 40 si ceva de ani nu mai am cum sa arati ca la 20 si nici ca la 30 de ani, chiar daca lumea iti spune ce tinara arati, da stiu asa te simti (fara a te gandi la durerea de spate care apare cateodata) deci, hai ajuta-te cumva pina nu devine cam tarziu….
So, boala mi-a adus in final revelatia ca EU sunt aici, acum, si mai ales ca este important sa ma ocup si de mine, vorba unora ” daca in interior nu este rezolvat degeaba incerci inafara”. Faci sport, yoga, dans, meditezi sau cine stie ce mai faci, insa emotiile ramin ascunse in tine, in organe, in corp, in fiecare celula a corpului tau.
Da stiu, am dat vina pe cele 12 zile de antibiotic si alte medicamente pe care le mai luasem, dar de fapt toate acelea nu au facut decat sa scoata afara ” raul” care era instalat de mult in mine: emotii reprimate, suparari, frustari si cine stie cate si mai cate am putut aduna in toti acesti ani, fara a le curata niciodata din interior, adica luand fiecare organ in „maini” efectiv.
Si asa a aparut si partea pozitiva a acestei boli, lasand o lectie in urma:
- MANINCA, altfel corpul nu are resurse si va merge la „camara” lasandu-te usor usor fara resurse, si fara putere, asa ca am 3 mese pe zi (80% din timp) chiar daca inca nu reusesc sa le fac la aceleasi ore
- HIDRATEAZA.TE, si beau apa si consum lichide multe, chiar multe pe zi, si primul lucru sesizat a fost functionalitatea mai buna a rinichilor mei aproape la aceleasi ore
- PRIVESTE-TI CORPUL, asa am ajuns sa decid sa merg la un altfel de „masaj” de fapt o terapie prin care fiecare organ este masat, aranjat, pus la loc parca, dupa ce a fost curatat (mi.am simtit dupa atatia ani stomacul, senzatia aceea de gol, dar un gol ca si cand ai misca cu un cub intr-un sertar gol).
Si cu RECUNOSTIINTA spun:
- Ce regret am? Ca nimeni nu m-a trimis pana acum la acest tip de terapie, si mai apoi la sport, meditatie sau ce il completeaza pe fiecare.
- Ce bucurie am? Ca nu e prea tarziu.
- Cui ii multumesc? UNIVERSULUI ca a luat masuri, chiar daca au fost mai drastice (asta ca sa inteleg ceva si sa iau masuri) si nu m.a lasat sa ajung la acele masuri dramatice pe care le stie si mai ales le poate lua.
- Ce va doresc? Sa va uitati la voi, sa va vedeti asa cum sunteti de fapt, si sa vedeti de ce anume are corpul vostru nevoie pentru a functiona cat mai mult si cat mai bine, fara a astepta un alt fel de ajutor !
Nu astepta interventia Divina pentru ca de cele mai multe ori vine cu o lectie grea. Gaseste tu rezolvarea, iar daca nu reusesti, vezi ce vrea sa iti arate ceea ce se intimpla in viata ta.
Hai, sa fie cu sanatate si sa aratam in fiecare zi tot mai bine in interior si in exterior !